Sisu loomine sotsiaalmeediasse ei pea tekitama peavalu. Kasutades õigeid tööriistu ja natuke loovat mõtlemist, saab luua köitvat ja silmapaistvat sisu, viies oma sõnumi edukalt oma inimesteni. Alljärgnevalt toon välja kolm tööriista/veebilehte, mida kasutan praktiliselt iga päev. Vaata üle, äkki saavad need sinugi elu lihtsamaks teha.
5 võimalust ChatGPT kasutamiseks turunduses, et muuta oma töö lihtsamaks, saada uusi ideid ja hoida kokku hulga aega
ChatGPT, üks populaarsemaid juturoboteid, ei asenda turundajaid veel niipea, aga ta saab aidata sul oma tööd paremini teha.
Järjest enam inimesi katsetavad ChatGPT ja selle võimalusi alates äri alustamisega seotud küsimustest lõpetades luuletuste ja laulusõnade kirjutamiseni. Järgnevalt toon välja 5 võimalust, kuidas oma uue sõbra ChatGPT kaasabil uusi ideid ammutada, ajurünnakuid teha ja oma produktiivsust tõsta.
1. Chati googeldamise asemel
Mitu korda päevas kasutad sa Google otsingut? Paljudele vastustele saad kiiremad ja põhjalikumad vastused hoopis ChatGPT abiga. Või kui soovid mõnda teemasse sügavamalt sise vaadata, saad läbi chati küsida lisaküsimusi ja selliselt taustauuringut teha.
Näiteks oletame, et soovid teha Musta Reede pakkumist, aga tahaksid natuke rohkem teada, mida see tähtpäev endast kujutab ning kas sul tasuks sellega kaasa minna.
ChatGPT annab sulle konkreetse vastuse, mitte ei paku nimekirja linkidest, mida võiksid avada ja millel olevat infot ise analüüsida nagu Google otsingu kasutamise puhul.
2. Ajurünnak
Mõnikord tuleb nii palju häid mõtteid, teinekord on pea justkui tühi. Kutsu ChatGPT appi ideid lennutama. Siinkohal pean mainima, et enamus oma vestlusi ChatGPT-ga pean ma inglise keeles. Seda oskab ta oluliselt paremini kui eesti keelt ning tema soovitused ja näited on justkui "päris". Eesti keel on üsna konarlik, aga sellele vaatamata on ta siiski heaks sparring-partneriks.
Olen teinud ajurünnakuid nii sõbranna kassile nime leidmiseks kui ka Kahooti-küsimusteks/vastusteks mingil konkreetsel teemal. Kui endal mõte kokku jookseb, on ta kõigest paari kliki kaugusel.
3. Pakkumiste sõnastus
Kui taustauuring on tehtud, terve hulk ideid kirja saanud, oleks vaja mõtted arusaadavalt vormistada. ChatGPT tuleb appi ka pakkumiste sõnastamisel, blogipostituse ülesehituse koostamisel ja selle kirjutamisel. Et saada hea vastus, tuleb osata õigesti küsida.
ChatGPT-lt saab parimaid vastused üldjuhul läbi vestluse, juhatades ta teemasse ja kirjeldades järk-järgult oma soove. Näiteks kui ta pakub sulle sooduspakkumise sõnastuse, saad öelda, et tahaksid kasutada seda e-kirjas ning rääkida pikemalt, kellele see pakkumine mõeldud on. Vastavalt sellele kohandab ta teksti. Samuti tasub mõelda sõnumi toonile, kas see peaks olema lõbus või tõsine, familiaarne või professionaalne jne. Mina annan üsna tihti ChatGPT-le soovitusi nagu: "kirjuta see tekst lõbusamaks" või "too sisse see ja see märksõna".
Näide: Palusin ChatGPT abi koostamaks pakkumise tekst, mida võiks kasutada tasuta e-raamatu reklaamimiseks.
Tegemist on võrdemisi igava ja "reklaamimaitselise" tekstiga, mida ma üks-ühele kasutusse võtta ei soovita. Küll aga saab siit mõne mõtte, fraasi või lause, mida oma postituses või veebilehel pakkumises kasutada.
4. Märksõnade ja # hashtagide leidmine
Tahad, et inimesed sind googledades üles leiaksid? Oled kirjutamas põnevat blogipostitust ning soovid, et võimalikult paljud selleni jõuaksid? Kasuta õigeid märksõnu, neid, mida inimesed otsivad. ChatGPT tuleb siinkohal taas appi.
Et saada hea vastus, tuleb osta õigesti küsida. Ülesandepüstitust ChatGPTle kutsutakse promtiks.
Taaskord soovitan enamuses kirjutada promtid inglise keeles ja siis tulemusi vastavalt soovitule kohandada või paluda ChatGPT-l endal need eesti keelde panna. Tulemused pole ideaalsed, aga aitavad aeg-ajalt avastada märksõnu, mille peale kohe esimese hooga ise mõelda ei osanud.
Kasuta prompti: Compile a list of ten long-tail keywords related to <sinu toode/teenus>
Tulemused annavad üldjuhul ka ideid järgmisteks blogipostitusteks.
Täpselt samuti võid avastada uusi hashtage, mida postituste juurde lisada.
Kasuta prompti: Give me a list of hashtags to promote my <sinu toode/teenus>
Hea võimalus on kopeerida chati aknasse oma postituse tekst ja küsida, millised # selle juurde sobiksid.
Kasuta prompti: I want to post the following text on LinkedIn. Please give me 5 hashtags to go with it.
5. SEO - metakirjelduste loomine
SEO ehk otsingumootorile optimeerimise üks oluline element on meta description. See on lühike tekstijupp, mis kirjeldab veebilehte, blogipostitust jms kasutades strateegilisi märksõnu. See on oluline info otsingumootoritele, et inimestele just kõige sobivamaid lehti näidata. Oluline on, et metatekst sisaldaks märksõnu, mida inimesed otsivad ja ühtlasi ka sinu toodet/teenust parimast küljest näitaks. Samuti on olulisel kohal üleskutse, mida inimene tegema peaks.
Kuidas siin Chat GPT sind aidata saab? Lihtsalt copy/paste chati aknasse oma tekst ja palu tal metatext luua. Siinkohal saab paremad tulemused kui sa annad talle ka soovituse kasutada teatavaid märksõnu ja üleskutset. Kui sa ei tea, mis võiks hea üleskutse olla, ütle talle lihtsalt, et kasuta üleskutset näiteks teises lauses. Ja kui sa ei ole sellega rahul, siis saad alati öelda, paku mulle alternatiiv, mis on "selline ja "selline".
Siin on väike prompt:
Act as my SEO specialist. I will provide you with a blog post; please give me a meta description. Include the main keywords such as marketing, ai and chatgpt. Use a call to action in a second sentence.
ChatGPT kasutamine sellega ei piirdu. Siin on tema enda poolt genereeritud ettepanekud, kuidas platvormi kasutada võiks.
Loe lisaks:
ChatGPT, üks populaarsemaid juturoboteid, ei asenda turundajaid veel niipea, aga ta saab aidata sul oma tööd paremini teha.
Kolm tööturu trendi aastal 2023
Suheldes igapäevaselt erinevate ettevõtete ja tiimidega näen kolme trendi, mis kujundavad seda, kuidas me hetkel töötame või peatselt töötame hakkame! Need kolm trendi või märksõna on midagi, mis on selge peegeldus mu enda tööelust.